Pale pod farmę fotowoltaiczną – Zabrze, Makoszowy

Wykonaliśmy pale pod farmę fotowoltaiczną na terenie Haldex S.A. z siedzibą w Zabrzu. Temat stanowi swojaką perełkę wśród budów które realizowaliśmy, gdyż pale niezbrojone w dużej ilości w połączeniu z dużym placem budowy stanowiły ciekawą odskocznię. Opracowaliśmy autorski projekt techniczny i przystąpiliśmy do działania. Sam temat w realizacji był zasadniczo prosty, gdyż pale były rozmieszczone w powtarzalnych rzędach, o powtarzalnych głębokościach. Odbyliśmy szkolenie BHP i przystąpiliśmy do pracy. Ta budowa pozwoliła niejako na “urlop” dla kadry zarządzającej, gdyż powtarzalność swoiście ułatwiało pracę. Ustaliliśmy godziny dostaw mieszanki betonowej, które były stałe każdego dnia. Geodeta naniósł wskazane pale podczas kilku przyjazdów, a resztę pracownicy nanieśli “w międzyczasie”. Ustaliliśmy pewien system postępowania w oparciu o kolory sprayów i inne oznaczenia, dzięki czemu komunikacja pomiędzy brygadami przebiegała bezsłownie. Dzięki czemu prace przebiegły sprawnie, a także bezsłownie.

Pale pod farmę – sposób wykonania

Pale wierciliśmy świdrem ciągłym. Urobek zalegający na świdrze ładowaliśmy na wozidło i “na bieżąco” utylizowaliśmy. Posuwaliśmy się sukcesywnie od części północnej ku stronie południowej. Obliczyliśmy, że minimalny przerób dzienny pali by dotrzymać terminu wynosił 56 sztuk. Wówczas się zaśmialiśmy i potroiliśmy go. Z pewną determinacją, kolejno wierciliśmy kolejne pale, a ekipa “żelbetowa” zacierała je za ekipą wiercącą. Mieliśmy wytyczną, że pale musimy zatrzeć na gładko. W związku z tym uznaliśmy, że ten proces wspomożemy wibratorami buławowymi. Był to swoisty strzał ” w dziesiątkę” gdyż w ten sposób zarówno przyśpieszyliśmy proces zacierania, jak i zniwelowaliśmy ryzyko powstawania osiadań. Warto nadmienić, iż otrzymaliśmy wytyczne, że dopuszczalna różnica rzędnej głowicy w obrębie stołu (8 pali) wynosi 40mm. Bez problemu sprostaliśmy takiej wymaganej dokładności.

Pale w liczbach

Wykonaliśmy łącznie 1652 sztuk pali fundamentowych wierconych. Ilość pali dokładnie odpowiadała ilości podpór konstrukcji wsporczych paneli fotowoltaicznych. “Stoły” zbudowane były z ośmiu podpór, stelażu oraz konstrukcji paneli, natomiast w dwóch przypadkach wsparte były na sześciu palach. Wykonaliśmy w osi każdej z podpór pala wierconego. Zużyliśmy łącznie na realizację zadania około 800 metrów (pot. kubików) mieszanki betonowej C25/30.

Ujęcia z drona oraz pełne inwentaryzacje pali zostały wykonane przez <firmę>.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy