Projekt umocnienia ścian wykopów
Otrzymaliśmy zapytanie, a następnie zlecenie na projekt umocnienia ścian wykopów. Był to temat stricte projektowy, jednakże takie też ochoczo wykonujemy, zwłaszcza “po godzinach”. Cierpliwie czekaliśmy zatem na przekazanie kompletnych materiałów przez Zamawiającego, a gdy to już nastąpiło to przystąpiliśmy do pracy. Całość opracowania dotyczyło zaprojektowania zabezpieczenia wykopów, a gdzie to było konieczne to także jego odwodnienia. Zamawiający wskazał nam wszystkie problematyczne odcinki, gdzie są wymagane specjalistyczne rozwiązania. W pozostałych przypadkach Główny Projektant przewidział wykopy otwarte o bezpiecznym nachyleniu skarp. W zakresie samych wykopów zabezpieczenie wykopu wydaliśmy na dwa sposoby. Cześć z odcinków oraz komór zabezpieczyliśmy obudowami systemowymi, a pozostałe ściankami szczelnymi. Przy czym, dla odcinków zabezpieczonych obudową systemową wydaliśmy maksymalne parcie na ściany wykopu, a Wykonawca sam wybierze obudowę. Nie chcieliśmy sztywno narzucać rozwiązania, gdyż asortyment dostępny na rynku jest bardzo rozległy. Pozostałe wykopy wydaliśmy o ścianach umocnionych grodzicami stalowymi.
Projekt umocnienia ścian wykopów – rozwiązania
Jak już wspomnieliśmy, zabezpieczenie wykopów zaprojektowaliśmy w dwóch typach. Wykopu obudowane obudową systemową miały wydane parcie oraz wymagalne wymiary w świetle wykopu. Była to ta prostsza część zadania. Wykopy obudowane ściankami szczelnymi zaprojektowaliśmy na grodzicach wciskanych o dwojakim schemacie statycznym. Jeżeli była taka możliwość to wydaliśmy zabezpieczenie wspornikowe, jednakże najczęściej była to obudowa rozparta ramami stalowymi. Dzięki rozporom zarówno zapewnialiśmy stateczność, ograniczaliśmy ugięcia i wynikające z nich osiadania w poziomie terenu, jak i najzwyczajniej mogliśmy skracać same grodzice, co też robiliśmy. Sam przekrój profili, z których zbudowana będzie rama, każdorazowo obliczaliśmy i optymalizowaliśmy. Nie jesteśmy zwolennikami nadmiernej przesady i marnotrawienia pieniędzy, zatem każdorazowo staramy się zoptymalizować rozwiązanie. Nie mniej, dopuszczamy stosowanie profili równoważnych lub lepszych, jeżeli tylko Wykonawca będzie miał ochotę zastosować np. dostępne profile z innej budowy. Dla każdego z odcinków wydaliśmy szczegółowe rysunki w zakresie PZT oraz samej geometrii komory wraz z przekrojami poprzecznymi.
Odwodnienie wykopów
Poza samym umocnieniem ścian wykopów wydaliśmy także proponowany sposób ich odwodnienia. W zależności od warunków gruntowo-wodnych dobieraliśmy instalacje igłofiltrowe lub studnie chłonne lub zalecaliśmy konstrukcyjne odwodnienie wykopów. Odwodnienie konstrukcyjne wybieraliśmy wówczas, gdy na przykład podstawa grodzic była wystarczająco zagłębiona w gruncie spoistym lub występowały nieznaczne sączenia. Instalację igłofiltrową najczęściej preferowaliśmy przy wykopach zabezpieczonych ściankami szczelnymi, natomiast igłostudnie przy wykopach zabezpieczonych obudową systemową.