Wzmocnienie istniejących fundamentów – KWK Budryk

Zrealizowaliśmy wzmocnienie istniejących fundamentów poprzez mikropale iniekcyjne w systemie samowiercącym, scalone oczepem żelbetowym. Prace wykonaliśmy na zlecenie PKiMSA Carboautomatyka S.A. Jest to kolejna budowa realizowana wspólnie, a zarazem kolejna budowa na terenie kopalni. Bardzo polubiliśmy ten rodzaj zakładów przemysłowych, który charakteryzuje się swoistą specyfiką pracą. Kolejną ciekawostką jest to, że prace wykonaliśmy na istniejącym obiekcie. Pracowaliśmy na tzw. Obiekcie Kompleksowym, który docelowo jest rozbudowywany. W związku z tym mikropale służą przeniesieniu dodatkowych obciążeń wynikających z dobudowywanych kondygnacji. Opracowaliśmy autorski projekt techniczny, o którym możecie przeczytać w oddzielnym wpisie. Zmobilizowaliśmy sprzęt, dostarczyliśmy materiał, a także odbyliśmy specjalne, kopalniane szkolenie. Szkolenie to uprawniało nas do pracy na terenie wyłącznie tej kopalni, należącej do grupy JSW. Równo z początkiem roku przystąpiliśmy do prac.

Wzmocnienie istniejących fundamentów – praca na czynnym zakładzie

Zaprojektowaliśmy wzmocnienie wokół istniejących słupów stalowych. Nacięliśmy i wykuliśmy posadzkę wokół słupów, a następnie przystąpiliśmy do wiercenia. Długość wiercenia była zróżnicowana, jednakże dopasowana do działających obciążeń. Przeanalizowaliśmy całościowo konstrukcję obiektu, a w ten sposób dobraliśmy rozwiązanie optymalne. Optymalizacja bardzo korzystnie wpłynęła przede wszystkim na czas wykonania prac, który to był bardzo istotnym czynnikiem. Mikropale zwieńczyliśmy płytkami oporowymi, a następnie przystąpiliśmy do prac żelbetowych. Zbrojenie oczepów scaliliśmy z konstrukcją stalową obiektu poprzez ich przyspawanie. Warto nadmienić, że pracowaliśmy na istniejącym, czynnym obiekcie. Nie było więc dziwnym, iż na koniec zmiany roboczej “nie odstawaliśmy” pod względem czystości od pracowników zakładu. Nie mniej, przejdźmy do szczegółów.

Wzmocnienie w liczbach

Wykonaliśmy łącznie 184 sztuk mikropali, co natomiast przekłada się na 1456 metrów bieżących wzmocnień. Wierciliśmy najczęściej przy użyciu młotka dolnego, gdyż warunki gruntowe pod fundamentami były “zbyt korzystne”. Nie mniej, bardzo nas cieszy taka sytuacja, gdyż daje to wyższe poczucie bezpieczeństwa. Następnie wykonaliśmy oczepy żelbetowe. Łącznie 24 sztuk oczepów, co odpowiada wprost ilości słupów w obrębie segmentu. Oczepy zaprojektowaliśmy o zmiennej geometrii, dopasowując do warunków wewnątrz obiektu. Kolejnym wzmocnieniem, jakie wykonaliśmy, było wzmocnienie 6 słupów w konstrukcji żelbetowej. Dzięki temu GW zarówno otrzymał ich wzmocnienie, jak i mógł zrezygnować z zabezpieczenia antykorozyjnego i ppoż. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęciową.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy