Ścianka berlińska wwibrowywana

Ścianka berlińska wwibrowywana została przez nas wykonana w Krakowie na potrzeby budowy DPS. Wykonaliśmy zabezpieczenie wykopów jako odcinkowe, zgodnie z ustaleniami z GW – BPBP S.A. Ustaliliśmy podczas spotkań na budowie przebieg ścianki w planie. Jej przebieg w planie było wielokrotnie załamane, dostosowane do kształtu części podziemnej. Na pozostałej części GW wykonał wykopy poprzez rozkop, stosując bezpieczne nachylenie skarp wykopów. Dodatkowo, GW zabezpieczył skarpy folią budowlaną przeciwko podmywaniu. Uzgodniliśmy, że ściankę typu berlińskiego odsuniemy od obrysu realizowanego budynku. Dzięki temu uzyskaliśmy zarówno przestrzeń roboczą, jak i możliwość wyciągnięcia słupków ścianki. Słupki wyciągniemy dopiero po wykonaniu części podziemnej wraz z zasypkami.

Ścianka berlińska wwibrowywana – rozwiązania

Wykonaliśmy obliczenia statyczno-wytrzymałościowe wraz z analizą stateczności ścianki. Zawarliśmy wszystkie założenia w autorskim Projekcie Technologicznym, o którym przeczytają Państwo w oddzielnym wpisie. Ściankę wykonaliśmy jako wspornikową w poziomie obniżonego terenu. Zastosowaliśmy sztywne profile szerokostopowe HEB260, HEB280 oraz HEB300. Dzięki temu ograniczyliśmy w sposób znaczący przemieszczenia w poziomie terenu oraz jego osiadania. Profile pogrążaliśmy w grunt w sposób wibracyjny, jednakże uprzednio wywierciliśmy otwory prowadzące. Dzięki otworom prowadzącym mogliśmy przed wwibrowaniem do rzędnej starannie ustawić, a przede wszystkim wypionować profile. Profile rozmieściliśmy w rozstawie co około 2,0m, natomiast górne lico ścianki zlokalizowaliśmy około 1,50 – 2,00 metra poniżej poziomu terenu istniejącego. Pomiędzy wykonane słupki ścianki typu berlińskiego zakładaliśmy natomiast opinkę drewnianą. Opinkę wykonaliśmy z krawędziaków 100*100 mm, docinanych “na wymiar” przed ich wbudowaniem. Po wykonaniu przez nas ścianki (oraz robót towarzyszących) GW mógł wykonać wykopy do rzędnej projektowanej.

Roboty towarzyszące

GW zwrócił się na etapie rozmów z zamiarem zlokalizowania żurawia przy naszej obudowie wykopu, który obsługiwałby większość placu budowy. Pierwotnie chcieliśmy wzmocnić ściankę poprzez zastosowanie ściągów stalowych, jednakże dobraliśmy optymalniejsze rozwiązanie. Mając do dyspozycji koparkę wyposażoną w świder wykonaliśmy wzmocnienie podłoża pod fundament żurawia w formie kolumn betonowych wierconych. W ten sposób zapewniliśmy stateczność obudowy, znacznie skracając czas prowadzenia całej Inwestycji, gdyż wykonywanie ewentualnych ściągów lub kotwień byłoby elementami bardzo czasochłonnymi. Na budowie zjawimy się ponownie po wykonaniu części podziemnej budynku w celu wyciągnięcia profili stalowych z gruntu.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy