Pale pod estakadę

Pale pod estakadę to kolejny nasz temat projektowo-wykonawczy oraz kolejny temat na KWK Budryku. Jest to też kolejny temat, który zrealizowaliśmy wespół z PKMiSA Carboautomatyka S.A. Pokazuje to zarówno to, iż doskonale radzimy sobie na terenach przemysłowych, jak i fakt, że warto nam zaufać. Pierwotnie Projektant zaprojektował fundamenty estakady jako bezpośrednie, w formie stóp fundamentowych. Jednakże, rozwiązanie to o ile było poprawne techniczne, tak mocno czasochłonne. Praca na kopalni ma swoją specyfikę, jedną wspólną cechę. Mianowicie, prace na kopalniach muszą postępować szybko, gdyż każdy skrawek wolnej powierzchni jest bardzo szybko gospodarowany. Wynika to z tego, że na terenie przemysłowym bardzo brakuje placy składowych. W związku z tym zdecydowaliśmy się na optymalizację, a przede wszystkim przyśpieszenie rozwiązania.

Pale pod estakadę – sprzęt

Przeanalizowaliśmy starannie projekt estakady. Pierwotnie zastanawialiśmy się nad mikropalami, gdyż mieliśmy już zestaw do wiercenia na budowie. Jednakże, wskazaliśmy za dużo czynników przeciwko temu rozwiązaniu. Głównym problemem były duże odległości pomiędzy fundamentami, sięgające nawet parunastu metrów. Przy wierceniu mikropali ilość przestawień zestawu oraz materiału byłaby zatem zatrważająca. Dlatego zdecydowaliśmy się na monopale. Dodatkowo też, ze względu na wspomniane poruszanie się po budowie zdecydowaliśmy, że tym razem będziemy wiercić koparką kołową. Jest ona znacznie słabsza i na ogół niepraktyczna do pracy w błocie, jednakże na utwardzonym terenie przy wielu przejazdach była zbawieniem. Opracowaliśmy zatem projekt i przystąpiliśmy do pracy.

Rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Fundamenty oparliśmy na monopalach średnicy 400 mm. Pale zazbroiliśmy profilami stalowymi. Zbrojenie profilami uzasadniliśmy dużym ryzykiem uderzenia w estakadę w trakcie eksploatacji. Mamy duże doświadczenie w pracy na kopalniach i dobrze znamy także realia użytkowania zarówno starszych obiektów, jak i tych nowo realizowanych. Same fundamenty zaprojektowaliśmy jako prostokątne. Chcąc ułatwić i przyśpieszyć realizację zaprojektowaliśmy jedynie dwa typy geometrii oczepów. Deskowania nasz podwykonawca wykonał w formie prostych skrzynek z płyt OSB. Przy dużej odległości pomiędzy fundamentami takie mobilne szalunki były najłatwiejsze w transporcie. Kotwienie estakady będzie wykonane przy użyciu kotew wklejanych. Dzięki wdrożonemu przez nas rozwiązaniu całość prac, łącznie z zasypkami i wykopami trwała jedynie jeden tydzień roboczy. Jeżeli potrzebujesz przyśpieszyć swoją budowę – wyślij zapytanie, na pewno pomożemy.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy