Pale pod basen – Szczyrk

Pale pod basen, które wykonaliśmy w ramach współpracy z BPBP S.A. to kolejna z naszych robót zlokalizowana na budowie kompleksu “Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo”. Wzorem wielu naszych poprzednich zleceń tutaj również zarówno zaprojektowaliśmy rozwiązanie, jak i później je wykonaliśmy. Przeanalizowaliśmy przekazane materiały i opracowaliśmy autorski projekt technologiczny, o którym mogą Państwo przeczytać w ramach oddzielnego wpisu. Odbyliśmy także wizję lokalną przed tym jak przystąpiliśmy do jakichkolwiek prac. Dzięki temu dobraliśmy sprzęt odpowiedni do realizacji zadania – pale wierciliśmy mniejszą, mobilną koparką wyposażoną w świder. Mamy już pewne doświadczenie w wierceniu w terenie z trudnym dojazdem, w związku z czym bez zastanowienia zmobilizowaliśmy także własną pompę do betonu. Nasza pompa posiada podwozie gąsienicowe, jest stosunkowo niedużych wymiarów, zatem była idealna do realizacji tego zadania. Śpieszyliśmy się także z realizacją przed opadami śniegu ze względu na bardzo trudny dojazd (zwłaszcza dla betonowozów) i… prawie się udało.

Pale pod basen – rozwiązania, ilości

Wykonaliśmy łącznie 89 sztuk pali wierconych typu CFA. Dokładne ilości pali skoordynowaliśmy z Głównym Projektantem Konstrukcji, za pośrednictwem GW. Ich rozmieszczenie również ściśle uzgodniliśmy z Projektantem, od którego też otrzymaliśmy reakcje podporowe na pale. Długości wykonanych przez nas pali były zróżnicowane, uzależnione od położenia warstwy nośnej w odniesieniu do lokalizacji. Wszystkie pale zazbroiliśmy odcinkowymi koszami zbrojeniowymi. Ze względu na znikome wartości momentów zginających kosze zbrojeniowe miały funkcję zabezpieczenia przed rozłupaniem górnej krawędzi. Ponadto, zbrojenie zapewniało połączenie fundamentów z palami. Kosze wypuściliśmy wyżej z pali, aby umożliwić GW późniejsze dowiązanie zbrojenia pali do zbrojenia fundamentów. Wykonaliśmy w ten sposób pale pod fundamenty w segmencie C, D, E, a ponadto pale pod żurawia obsługującego budowę oraz pod fundamenty zjeżdżalni. Prace wykonywaliśmy etapowo ze względu na równoległe prowadzenie robót ziemnych przez GW.

Uzgodniliśmy, że pale pod zjeżdżalnie wykonamy z poziomu terenu istniejącego na budowie. Na etapie fundamentów zjeżdżalni GW wykopie oraz podkuje istniejące pale do żądanej rzędnej.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższą galerią zdjęciową jak i wpisami dotyczącymi innych realizacji!

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy