Pale na kopalni – KWK Piast-Ziemowit

Zaprojektowaliśmy oraz wykonaliśmy pale na kopalni KWK Piast-Ziemowit w Bieruniu. Otrzymaliśmy zlecenie od dwóch firm będących w konsorcjum na wykonanie posadowienia pośredniego pod noworealizowanymi obiektami na terenie kopalni. Będąc Śląską firmą projektowo-wykonawczą nie mogliśmy odpuścić sobie przyjemności pracy na terenie kopalni węgla kamiennego i niecierpliwie odliczaliśmy dni do momentu wejścia na plac budowy. Posiadamy duże doświadczenie w pracy na terenach górniczych, a kopalnię KWK Piast-Ziemowit znamy już z poprzedniego etapu Inwestycji. Pale zrealizowaliśmy pod kilka obiektów, a były to mosty przenośnikowe, załadownia oraz stacja przesiewania.  Wykonaliśmy projekty posadowienia i przystąpiliśmy do mobilizacji sprzętu na budowę. Wytypowaliśmy maszynę wiodącą, a także maszynę pomocniczą. Odbyliśmy wizję lokalną, w ramach której potwierdziliśmy, że wyjątkowo do robót pomocniczych korzystniej będzie zabrać sprzęt o podwoziu kołowym. Na miejscu uzbroiliśmy sprzęt i przystąpiliśmy do pracy.

Pale na kopalni – rozwiązania techniczne

Inwestycję podzieliliśmy pod względem konstrukcyjnym na dwie części. Na części obiektów wykonaliśmy pale, a w zasadzie kolumny betonowe niezbrojone. Mogliśmy zastosować takie rozwiązanie ze względu na przegubowe oparcie konstrukcji oraz występowanie jedynie sił pionowych pod słupami. Natomiast pod fundamentami mostów przenośnikowych wykonaliśmy pale fundamentowe zbrojone. Jako zbrojenie zastosowaliśmy profile stalowe, które to mogły przenieść znaczne zginania wynikające z pracy przenośników. Takie rozwiązanie jest również korzystne pod względem wykonawczym, ponieważ wsunięcie profilu do otworu wypełnionego mieszanką betonową jest o wiele łatwiejsze aniżeli wsunięcie kosza zbrojeniowego. Skróciliśmy także w ten sposób czas wykonywania prac na budowie – z planowanych pierwotnie 4 tygodni zgodnie z harmonogramem udało nam się “zamknąć budowę” w zaledwie 5 dni. Wszystkie pale oraz kolumny wierciliśmy z użyciem adaptera, to znaczy, że podawaliśmy mieszankę betonową przez świder.

Ułatwienia wykonawcze

Zastosowaliśmy własną pompę do betonu, co znacznie obniżyło koszty realizacji, a przede wszystkim ułatwiło prowadzenie Inwestycji. Wiadomym jest, że o wiele łatwiej w razie awarii węzła zamówić sam transport mieszanki betonowej, aniżeli transport wraz z pompowaniem. Przeprojektowaliśmy także pale pod wszystkimi obiektami zwiększając ich średnice. Dzięki temu co prawda zużyliśmy większą ilość mieszanki betonowej aniżeli było przewidziane pierwotnie, jednakże ich ilość zredukowaliśmy o ponad połowę. Dzięki temu zużywając kilka metrów sześciennych materiału więcej skróciliśmy czas wykonania o ponad połowę! Zachęcamy do kontaktu – każdorazowo otrzymają Państwo rozwiązanie zarówno korzystne cenowo, jak i czasowo, a przy tym bezpieczne!

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy