Mikropale pod piece przemysłowe – geneza
Mikropale pod piece przemysłowe to kolejna nasza budowa na rygorystycznym zakładzie przemysłowym, a zarazem kolejna budowa na Alumetalu w Kętach. Już wcześniej wykonywaliśmy na tym zakładzie szereg prac geotechnicznych. Tym razem również otrzymaliśmy zapytanie ofertowe na posadowienie pośrednie. Rzeczone piece przemysłowe mają bardzo rygorystyczne wymagania jeżeli chodzi o ich osiadania. Prosiło się wykonać posadowienie w formie pali CFA, jednakże tu podeszliśmy do sprawy nieszablonowo. Znaliśmy dobrze warunki gruntowe na zakładzie, gdyż już tu wierciliśmy. I wiedzieliśmy zarówno jak uciążliwe było palowanie, jak i jak przyzwoite grunty niespoiste występują w podłożu. Stąd zdecydowaliśmy się na nieszablonowy krok – posadowienie pośrednie na mikropalach.
Mikropale pod piece przemysłowe – projektowanie
Otrzymaliśmy od Projektanta fundamentów szczegółowe wytyczne dotyczące posadowienia pośredniego. Była to plansza z reakcjami w miejscach podpór. Zrobiliśmy zatem odwrócony model numeryczny w zaawansowanym programie do analizy MES. Rozmieściliśmy mikropale, a następnie kilkukrotnie korygowaliśmy ich długości i lokaty. Musieliśmy dostosować rozwiązanie zarówno do działających obciążeń, jak i do względów wykonawczych. Mamy świadomość, że przysłowiowe “papier wszystko przyjmie” nie ma pokrycia w działalności projektowo-wykonawczej. Mamy też świadomość, że lepiej poświęcić 2h więcej na projektowaniu, aniżeli stracić 2 dni na budowie. Przy czym budowy na terenach przemysłowych mają bardzo wyśrubowane terminy wykonania. Wynika to z faktu, że zamówione elementy technologii przemysłowej mają ściśle określone terminy dostawy oraz montażu. Nie mniej, nie raz sprostaliśmy zadaniu, dlaczego teraz by się miało nie udać?
Przyjęte rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe
Zaprojektowaliśmy posadowienie pośrednie w formie mikropali iniekcyjnych w systemie samowiercącym. Ze względu na występujące obciążenia wciskające nie przejmowaliśmy się aż nadto zakotwieniem mikropali w fundamencie – zaprojektowaliśmy standardowe płytki oporowe. Zbrojenie mikropali dobraliśmy w formie żerdzi R51/7,1. Bez względu na obciążenia, w gruntach zbudowanych z rumoszy, głazów i żwirów i tak zastosowalibyśmy żerdź o średnicy nie mniejszej niż 51 mm. Wynika to z faktu, iż wiedzieliśmy, że wiercenie będzie trudne. Stąd też należało zastosować żerdź i wysokiej sztywności. Zaprojektowaliśmy, a następnie wykonaliśmy 112 sztuk mikropali. Poniżej galeria zdjęciowa z realizacji. Zachęcamy do kontaktu przy tematach przemysłowych – nasza kadra doskonale sobie radzi zarówno z częścią formalną (IBWR, wnioski materiałowe, przepustki, PZJ itd.), jak i wyśrubowanymi przepisami BHP i wewnętrznymi na terenach zakładów przemysłowych.