Fundament słupa 110 kV – Siechnice

Fundament słupa 110 kV to kolejny nasz temat, gdzie mieliśmy w zakresie zarówno część projektową, jak i samo wykonastwo. Daje to pewną swobodę działania, gdyż możemy wówczas dostosować w pełni rozwiązanie do dostępnego (na dzień realizacji) sprzętu. Pod względem materiałowym również jest to korzystne, gdyż dobieramy wówczas takie materiały, na które czas oczekiwania jest minimalny. Co prawda w ujęciu klasycznym zawsze można zaopiniować na mocy wniosku materiałowego materiał o parametrach równoważnych, bądź lepszych. Jednakże, bywa, iż opiniowanie jest bardziej czasochłonne, aniżeli prace zasadnicze na budowie. Przeanalizowaliśmy zatem materiały przekazane przez Zamawiającego i przystąpiliśmy do pracy. Warunki gruntowe były bardzo korzystne do zaprojektowania mikropali i tak też podeszliśmy do tematu.

Fundament słupa 110 kV – projektowanie

Opracowaliśmy model numeryczny w zaawansowanym programie, który bazuje na analizie MES. Zadaliśmy obciążenia przekazane przez Projektanta słupa stalowego. Zadaliśmy wszystkie kombinacje obliczeniowe, gdyż zdarza się, że pozornie “najmniej groźne” reakcje podporowe generują najwyższe reakcje w mikropalach. Wynika to w głównej mierze od tego, że w przypadku występowania znacznych sił przewracających wyższa reakcja powoduje odciążenie części mikropali w danym przypadku. Równolegle założyliśmy graniczne obciążenie, jakie pojedynczy mikropal może przenieść. Na podstawie tego tak długo dobieraliśmy ilość i rozstaw mikropali, by rozwiązanie było optymalne. Mamy też świadomość, iż później musimy jeszcze te mikropale wykonać na placu budowy, zatem ten aspekt również musiał być przez nas uwzględniony. O realizacji mogą Państwo przeczytać <tutaj>.

Rozwiązania techniczno-materiałowe

Obliczyliśmy, iż słupa należy oprzeć na 14 sztuk mikropali iniekcyjnych w systemie samowiercącym. Mikropale o długości łącznej 9,0 m. Zakotwienie w fundamencie w formie płytek oporowych, które dodatkowo scaliliśmy ze zbrojeniem fundamentu poprzez siatkę środkową. Taki zabieg był konieczny, gdyż występowały bardzo wysokie siły wyrywające w mikropalach, a zatem fundament mógł ulec utracie stateczności poprzez wyrwanie mikropali i jego przewrócenie. Co prawda korzystnie dla pracy fundamentu działa fakt, iż będzie on obsypany ze wszystkich stron, jednakże z doświadczenia wiemy, że jakość wykonania zasypek bywa “różna”. Wydaliśmy także rysunki zbrojeniowe dla samego fundamentu. Poniżej krótka relacja zdjęciowa w zakresu projektu oraz realizacji. Zachęcamy do wysyłania zapytań ofertowych.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy