Pale pod filtry – Huta Cynku

Przystąpiliśmy do wykonania Projektu Technologicznego na potrzeby realizacji posadowienia pośredniego dwóch filtrów – spieku oraz koksu. Zaprojektowaliśmy posadowienie w formie pali wierconych. Pale wiercone w ilości łącznej 15 sztuk, rozmieściliśmy w taki sposób, by maksymalnie zminimalizować zarówno ich ilość, jak i osiadania fundamentów. Na temat realizacji mogą państwo przeczytać tutaj. Realizujemy przedmiotową Inwestycję we współpracy ze AMK Kraków S.A.

Dlaczego posadowienie pośrednie?

Otrzymaliśmy pierwotnie zapytanie ofertowe na wykonanie zabezpieczenia fundamentów istniejących. Przeanalizowaliśmy dokumentację geologiczną, z której wynikało iż możemy mieć do czynienia z nasypami o miąższości nawet 4,0 – 5,0 m. Pod warstwami nasypów zalegała warstwa skalna. Projektanci przewidzieli wykonanie wymiany gruntu wraz z jego zagęszczeniem pod realizowanymi fundamentami filtrów. Rozważaliśmy różne warianty, od palisad wierconych, poprzez grodzice wciskanych z podwiertem, po zaawansowane wzmocnienia istniejących fundamentów. W każdym z analizowanych przez nas wariantów główne problemy były dwa – czas wykonania zabezpieczenia oraz jego cena. Zdecydowaliśmy, iż optymalne rozwiązanie jest tylko jedno – wzmocnienie gruntu pod projektowanymi fundamentami.

Pale fundamentowe wiercone

Zaprojektowaliśmy posadowienie pośrednie filtrów spieku i koksu poprzez pale fundamentowe. Rozmieściliśmy pale fundamentowe w miejscach, gdzie ich zastosowanie było niezbędne. Pozyskaliśmy od wiodącego Projektanta Konstrukcji model obliczeniowy i mogliśmy przystąpić do pracy. Zamodelowaliśmy w modelu płytę fundamentową wraz z kominkami pod konstrukcję stalową, po czym zdefiniowaliśmy podparcie. Zadaliśmy zarówno odpór sprężysty gruntu pod płytą fundamentową, jak i odpowiednie warunki brzegowe dla zamodelowanych pali. Pale zamodelowaliśmy w formie słupów żelbetowych średnicy 600mm, by dodatkowo uwzględnić w obliczeniach ciężar własny pali. Uzyskaliśmy reakcje podporowe, po czym mogliśmy zweryfikować poprawność przyjętego rozwiązania. Przewrotnie, gdy analizowaliśmy możliwość zabezpieczenia wykopów to warstwa skalna była dużą przeszkodą, tak teraz była wspaniałym podłożem do osadzenia pali.

Rozwiązania konstrukcyjno – materiałowe

Obliczyliśmy, że średnica 600 mm dla przyjętego rozmieszczenia pali fundamentowych będzie wystarczająca. Pale zaprojektowaliśmy z betonu żwirowego klasy C30/37. Zaleciliśmy zastosowanie betonu towarowego, z możliwością zastosowania betonu recepturowego. Jako zbrojenie zastosowaliśmy profile stalowe IPE 100 wykonane ze stali twardej (S355).

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy