Ścianki szczelne - stateczność

Ścianki szczelne – Knurów Szczygłowice

Zaprojektowaliśmy zabezpieczenie brzegu w formie ścianki szczelne z grodzic stalowych. Opracowaliśmy Projekt Technologiczny PBIM.PT.20.12 dotyczący zabezpieczenia brzegu. Projekt został opracowany w ramach realizacji zadania “Nadbudowa obwałowania potoku Knurówka z regulacją koryta w ramach profilaktyki przeciw zawodnieniu niecki obniżeniowej w rejonie ulic Wilsona i Niepodległości w Knurowie”. Uzgodniliśmy z Zamawiającym, że zoptymalizujemy rozwiązanie wraz z poprawą jego funkcji. Przeprojektowaliśmy ściankę GU 16-400 na grodzice GU-8N. Dzięki temu zmniejszyliśmy ilość zamków, a co za tym idzie – zmniejszyliśmy ilość miejsc, gdzie mogłyby powstawać przecieki w ściankach. Dobraliśmy również profil typowy grodzic, by skrócić czas oczekiwania na materiał.

Ścianki szczelne – opis ogólny rozwiązania

Zaprojektowaliśmy ściankę szczelną w schemacie wspornikowym. Przyjęliśmy, że ścianka będzie wykonana jako wwibrowywana, gdyż w obrębie realizowanej Inwestycji nie występują obiekty, dla których należałoby prowadzić pomiar drgań. Na podstawie przeprowadzonych obliczeń stwierdziliśmy, że ścianka nie wymaga zastosowania dodatkowych kotwień czy rozparć. Dokładny przebieg oraz profile podłużne ścianki zawarliśmy w części rysunkowej. Na grodzicach zaprojektowaliśmy zwieńczenie oczepem żelbetowym. Zaprojektowaliśmy oczep o szerokości 50 cm, natomiast wysokość oczepu jest zmienna, dostosowana do linii terenu istniejącego. Oczep wykonany będzie z betonu żwirowego klasy C25/30 (z możliwością zastosowania mieszanki betonowej lepszej klasy). Wydaliśmy zbrojenie oczepu z prętów żebrowanych ze stali A-IIIN, gatunek B500A lub B500B lub B500C. Zaleciliśmy wykonanie pod oczepem warstwy betonu podkładowego.

Dlaczego zaprojektowane rozwiązanie?

Przystępując do projektowania starannie przeanalizowaliśmy wszystkie aspekty oraz wymagania stawiane naszemu rozwiązaniu. Kolejno wymienialiśmy wszystkie ewentualne słabe strony rozwiązania, a następnie je korygowaliśmy. Mieliśmy także na uwadze eksploatację ścianki, ważny też był aspekt środowiskowy. Dlatego też zastosowaliśmy ścianki o szerokości 60 cm, co pozwoliło zmniejszyć ilość miejsc będących źródłem potencjalnych przecieków. Górne lico wykończyliśmy oczepem żelbetowym. Oczep żelbetowy nadaje ściance przyzwoity charakter architektoniczny, a także nawiązuje do istniejących konstrukcji oporowych. Ponadto, nie wymaga on bieżącej konserwacji, czego nie można powiedzieć o wyprawach malarskich. Stosując odpowiednią technologię podczas betonowania nie zanieczyszczamy także środowiska, czego nie można powiedzieć o konieczności piaskowania i ponownego malowania grodzic. Zastosowaliśmy również rzeczony oczep z uwagi na trwałość rozwiązania – stanowi on o wiele lepsze zabezpieczenie antykorozyjne aniżeli powłoki malarskie, których trwałość plasuje się w przedziale 5-10 lat. Śledźcie wpisy na naszej stronie, niebawem pojawi się raport z realizacji ścianki szczelnej.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy