Wwibrowywana ścianka szczelna – Tarnowo Podgórne

Wwibrowywana ścianka szczelna pod wykonanie kolumny centralnej osadnika wtórnego oraz przepompowni ścieków to kolejny temat projektowo-realizacyjny jaki wykonaliśmy. Otrzymaliśmy zlecenie od firmy MIKO-TECH Sp. z o. o. na wykonanie projektu oraz zabezpieczenia wykopów. Przeanalizowaliśmy przekazane dane i ze względu na wysoki poziom Zwierciadła Wód Gruntowych podjęliśmy decyzję o konieczności wykonania ścianek szczelnych. Na chwilę obecną otrzymaliśmy zlecenie na wykonanie zabezpieczenia wykopów dla dwóch realizowanych obiektów. Wykonaliśmy wstępne analizy obliczeniowe oraz kosztowe, a następnie odbyliśmy wizję lokalną. Wykonaliśmy “standardowe” prace przygotowawcze i mogliśmy przystąpić do projektowania. Zamieścimy w późniejszym okresie, po wykonaniu zabezpieczenia, stosowny wpis w dziale “Budowy”. Śledźcie Państwo zmiany na naszej stronie!

Wwibrowywana ścianka szczelna – trudności projektowe

Obliczyliśmy konieczne długości, wymiary profilów, przekroje rozpór, co dla Nas jest codziennością. Takie obliczenia wykonujemy nawet na potrzeby ofertowania. Główną trudnością jakiej musieliśmy sprostać to prawidłowe ulokowanie ścianki w planie. Kolejny raz zrealizowaliśmy projekt, gdzie przestrzeń i pole manewru są bardzo ograniczone. O ile komora centralna osadnika wtórnego nie stanowiła specjalnej trudności, gdyż wwibrowywana ścianka szczelna została zaprojektowana w układzie radialnym, tak obiekt przepompowni ścieków wymagał głębszej analizy. Przeanalizowaliśmy starannie przebieg wszystkich sieci uzbrojenia podziemnego. Zleciliśmy także wykonanie domiarów oraz inwentaryzacji na placu budowy. Zaleciliśmy także wykonanie odkrywek wszystkich sieci w miejscu realizacji prac. Po tych wszystkich zabiegach zaprojektowaliśmy komorę pięciokątną. O ile rozmieściliśmy grodzice po zakładanym przebiegu, o tyle rozparcie wykopu wymagało od nas wielu optymalizacji i korekt. Otrzymaliśmy równolegle wytyczne od Generalnego Wykonawcy części żelbetowej dotyczące technologii wykonania deskowania, więc na ich podstawie wykreowaliśmy geometrię rozparć.

Rozwiązania techniczne

Zaprojektowaliśmy ściankę w układzie wspornikowym dla kolumny osadnika oraz wwibrowywaną ściankę szczelną z rozporami dla przepompowni ścieków. Obliczyliśmy, że minimalny profil grodzic dla osadnika to GU 8N ze stali S355. Zwymiarowaliśmy także profil grodzic pod komorę realizowaną na potrzeby przepompowni ścieków. W tym przypadku konieczne było zastosowanie grodzic GU 13N. Zaprojektowaliśmy rozpory wykonane z profili stalowych HEB300. Całość opisaliśmy szczegółowo w części rysunkowej, z której wyrys zamieszczamy na poniższym sliderze.

 

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy