Pale beton – posadowienie pośrednie

W ramach zaprojektowanego rozwiązania jakim są pale beton współuczestniczyliśmy w projekcie budowlanym obejmującym budowę budynku usługowo-handlowego zlokalizowanego w Bochni. Docelowym przeznaczeniem obiektu będzie stworzenie salonu samochodowego. Otrzymaliśmy model obliczeniowy od Zamawiającego po czym przystąpiliśmy do pracy. Na wstępnie przeanalizowaliśmy dane zawarte w dokumentacji geologiczno-inżynierskiej po czym stwierdziliśmy, iż posadowienie pośrednie będzie niezbędne. Określiliśmy, że warunki gruntowe są bardzo złożone – występowało wiele warstw bardzo słabych, w stanie plastycznym, miękkoplastycznym oraz gruntów organicznych. Zdecydowaliśmy w związku z tym, ażeby utwierdzić podstawę pala w warstwie nośnej na głębokość min. 80 cm.  Obiekt nad którym pracowaliśmy również był niezwykle rozbudowany w rzucie. Maksymalne wymiary zewnętrzne wynosiły 66,15*82,20, zatem temat można traktować jako rozbudowany. Bardzo lubimy skomplikowane tematy, zatem niezwłocznie przystąpiliśmy do pracy.

Opis ogólny rozwiązania

Przystąpiliśmy do projektowania stosując odmienne podejście aniżeli dla “typowych” tematów projektowych. Z reguły dobieramy rozstaw pali fundamentowych, obliczamy reakcje podporowe, uzyskujemy reakcje podporowe, optymalizujemy rozwiązanie i przystępujemy do wymiarowania pali fundamentowych. W tym wypadku przystąpiliśmy do projektowania w przeciwny sposób – najpierw obliczyliśmy nośność pala zakotwionego w gruncie nośnym, po czym przystąpiliśmy do rozmieszczania w pali w rzucie. Obliczenia przeprowadziliśmy wielokrotnie. W pierwszym kroku zastosowaliśmy minimalną ilość pali w miejscach charakterystycznych – pod słupami oraz ścianami, po czym obliczyliśmy reakcje podporowe. Następnie kolejno dokładaliśmy oraz ujmowaliśmy pale fundamentowe w modelu obliczeniowym, w sposób maksymalny redukując ich ilość, rozmieszczenie oraz równoważąc reakcje podporowe. Zwracaliśmy także szczególną uwagę na osiadania płyt fundamentowych, by nie przekraczały wartości dopuszczalnych, a zarazem, by ilość pali beton była optymalna. Efektem naszej analizy był fragment projektu budowlanego w zakresie posadowienia.

Pale beton – dane techniczne

Rzeczone pale beton zaprojektowaliśmy jako wiercone, o średnicy wiercenia 600 mm. Obliczyliśmy długość pali fundamentowych jako 10 metrowe, natomiast zbrojenie zastosowaliśmy jako koszowe. Zaprojektowaliśmy zbrojenie koszowe z uwagi na zginanie dwukierunkowe projektowanych pali beton. Kosz zaprojektowaliśmy z wkładek zbrojeniowych średnicy 16mm w ilości 6szt/pal, natomiast zbrojenie poprzeczne w formie spirali. Łącznie zaprojektowaliśmy 344 szt. pali fundamentowych wierconych.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy