Wykop na skarpie – Kraków Mogilany

Otrzymaliśmy stosunkowo nietypowe zlecenie jakim jest wykop na skarpie. Jako, że bardzo lubimy wyzwania toteż bez wahania zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę. Opracowaliśmy, wespół z Generalnym Wykonawcą KERD Sp. z o. o. Projekt Technologiczny zabezpieczenia, a także zrealizowaliśmy rzeczone rozwiązanie. Zachęcamy do przeczytania raportu z realizacji, który mogą Państwo znaleźć <tutaj>. Otrzymaliśmy szczegółowe wytyczne oraz projekt pierwotny umocnienia skarpy. Przeanalizowaliśmy rozwiązanie pierwotne, po czym doszliśmy do wniosku, iż mur oporowy w skarpie został zaprojektowany w sposób poprawny, jednakże nie została wydana jakakolwiek technologia umożliwiająca wykonanie rozkopu pod ściankę. W związku z tym przystąpiliśmy niezwłocznie do pracy. Odbyliśmy w pierwszym kroku wizję lokalną po czym przystąpiliśmy do projektowania.

Wykop na skarpie – dobór rozwiązania

Nietypowo, musieliśmy odpowiedzieć na wstępnie na bardzo ważne pytanie, a mianowicie w jaki sposób wykonać prace.  Główną trudnością nie było samo zaprojektowanie zabezpieczenia wykopu, a przygotowanie platformy roboczej. Postanowiliśmy, iż najrozsądniejszym rozwiązaniem z uwagi na stateczność zbocza i możliwości technologiczne będzie wykorzystanie lekkiej koparki o podwoziu gąsienicowym. Na wizji lokalnej zauważyliśmy, że po zdjęciu płyt ażurowych możliwym będzie wykopanie poziomej półki do wiercenia w koronie nasypu ustawiając koparkę u jego podnóża na której można już w sposób bezpieczny realizować dalsze prace.  Zaproponowane przez nas rozwiązanie ma kolejną zasadniczą zaletę. Wykop na skarpie, a w zasadzie wysokość części wspornikowej ścianki ulega znacznemu obniżeniu. Zredukowaliśmy w ten sposób wartość parcia na ściany wykopu, co umożliwiło nam w następnym kroku dobrać obudowę, która nie wymaga dodatkowego kotwienia.

Rozwiązania techniczne

Zaprojektowaliśmy zabezpieczenie wykopu przy pomocy ścianki typu berlińskiego. Obliczyliśmy, że wystarczająca będzie ścianka w układzie wspornikowym. Wyznaczyliśmy na drodze obliczeń, że należy wykonać ściankę z profili szerokostopowych HEB200 w rozstawie nie większym niż co 1,50 m. Zaprojektowaliśmy utwierdzenie profili w otworach wypełnionych mieszanką betonową o średnicy minimum 400 mm. Obliczyliśmy, że ze względu na nieduży rozstaw profili wystarczająca będzie opinka drewniana o przekroju kwadratowym oraz wymiarach poprzecznych 80*80 mm. Uwzględniliśmy współpracę obudowy ze ścianką kątową i wydaliśmy wytyczne dotyczące wykonania ściany kątowej.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy