Tymczasowe zabezpieczenie wykopu – opis ogólny

Zaprojektowaliśmy tymczasowe zabezpieczenie wykopu na potrzeby budowy sieci ciepłowniczej. Otrzymaliśmy zlecenie wyłącznie na dokumentację projektową, jednakże liczymy, że w późniejszym okresie będziemy mieli przyjemność uczestniczyć w realizacji. Pozyskaliśmy od Zamawiającego szczegółowe wytyczne oraz informacje, zatem mogliśmy przystąpić do pracy. Przeanalizowaliśmy Projekt Zagospodarowania Terenu (PZT) na podstawie którego wywnioskowaliśmy, że optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie ścianki szczelnej wciskanej. Rozważaliśmy alternatywnie wykonanie ścianki typu berlińskiego, jednakże z niego zrezygnowaliśmy ze względu na brak informacji dotyczących ZWG. Zaprojektowaliśmy ściankę szczelną z grodzic stalowych w schemacie statyczno-niewyznaczalnym, a zatem schemat wspornikowy z podporą pośrednią. Analizowaliśmy możliwość zastosowania obudowy wspornikowej, jednak długości profili wynikające z obliczeń były nieuzasadnione ekonomicznie. Wykonujemy obudowy wykopów jako firma wykonawcza, zatem znamy zarówno ceny rynkowe, sposób wykonywania wycen, jak i technologię stosowaną przez większość Wykonawców.

Tymczasowe zabezpieczenie wykopu – opis rozwiązania

Zaprojektowaliśmy rozwiązanie, które wymaga zastosowania odpowiedniej etapowości prac, co też szczegółowo opisaliśmy w Projekcie. Należy w pierwszej kolejności wykonać przekładki wszystkich sieci uzbrojenia podziemnego będących w kolizji z projektowaną obudową wykopu. Kolejno wydaliśmy zalecenie wykonania dróg dojazdowych, platformy roboczej oraz wykonania robót geodezyjnych, co jest typowe dla tego typu Inwestycji. W następnym kroku Wykonawca pogrąży grodzice stalowe, a w kolejnym kroku wykona wykop wstępny na głębokość -1,0m od poziomu terenu. Kolejnym krokiem należy wykonać ramę oraz rozpory stalowe, po czym można pogłębić wykop do docelowej rzędnej. Tymczasowe zabezpieczenie wykopu jest gotowe i można prowadzić dalsze prace instalacyjne oraz budowlane. Po wykonaniu tychże prac należy wykonać zasypki, zdemontować ramę, wyciągnąć grodzice oraz odtworzyć teren.

Rozwiązania materiałowe

Zaprojektowaliśmy obudowę wykopu z wykorzystaniem ścianek szczelnych o profilu GU 16-400 wykonanych ze stali min. S240. Obliczyliśmy, że wystarczająca z konstrukcyjnego punktu widzenia będzie rama stalowa wykonana z profili szerokostopowych HEB200. Wymagamy, by rama oraz zastrzały były łączone poprzez spawanie. Zalecamy spoiny pachwinowe obwodowe o wysokości minimalnej 5mm. Dopuszczamy każdorazowo, by Wykonawca zastosował materiały o lepszych parametrach niż wskazano.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy