projekt posadowienia pośredniego

Projekt posadowienia pośredniego

W ramach współpracy z BSH Wrocław opracowaliśmy projekt posadowienia pośredniego silosów. Ustaliliśmy z Zamawiającym, że trzy silosy będą posadowione na wspólnym fundamencie. Przeliczyliśmy, iż koniecznym będzie zastosowanie posadowienia pośredniego. W tym celu zamodelowaliśmy konstrukcję fundamentu oraz zdefiniowaliśmy warunki podparcia, po czym obliczyliśmy reakcje na fundamenty. Na podstawie rzeczonych reakcji zaprojektowaliśmy długość oraz rozstawy pali fundamentowych. Zaprojektowaliśmy także zbrojenie zarówno pali, jak i oczepu żelbetowego. Następnie przystąpimy do jego realizacji, o czym będą Państwo mogli przeczytać w dziale “Budowy“.

Opis rozwiązania

Ustaliliśmy wespół z przedstawicielami Zamawiającego główne założenia projektowe oraz lokalizację silosu po czym niezwłocznie przystąpiliśmy do pracy. Otrzymaliśmy szczegółowe wytyczne dotyczące wymiarów silosów (średnica 3,0m, wysokość do 12,0 m), jego przeznaczenia (silos na granulat – tworzywa sztuczne) oraz sposobu jego osadzenia na fundamencie (kotwy wklejane). Dostosowaliśmy wymiary fundamentu do zaleceń Zamawiającego. Zasugerowaliśmy także, by silos był wyniesiony ponad poziom terenu – ułatwi to sprawy eksploatacyjne, głównie w zakresie utrzymania zarówno fundamentu, jak i terenu wokół niego. Wykonaliśmy zestawienie obciążeń, uwzględniając wszystkie oddziaływania na konstrukcję i przystąpiliśmy do pracy. Zamodelowaliśmy fundament o wymiarach rzeczywistych wraz z zdefiniowaniem jego warunków podparcia (podparcie sprężyste na palach oraz częściowe oparcie na gruncie). Model liczyliśmy dwufazowo – z uwzględnieniem sztywnego zakotwienia w palach (obliczenie zbrojenia pali) oraz z uwzględnieniem podparcia przegubowego, przez co otrzymaliśmy maksymalne siły pionowe na pal. Obliczyliśmy zbrojenie oczepu z zastosowaniem programu Robot Structural Analysis (2020), natomiast pale fundamentowe wymiarowaliśmy stosując program Expert pale.

Projekt posadowienia pośredniego – zastosowane rozwiązania

Zaprojektowaliśmy oczep żelbetowy jako prostopadłościenny o wymiarach w rzucie 11,65*4,00 m oraz wysokości 0,50 m. Oczep oparliśmy na 12 palach wierconych (3 grupy po 4 sztuki pali). Pale zaprojektowaliśmy w technologii wierconej CFA. Pale fundamentowe zazbroiliśmy kształtownikami szerokostopowymi HEB240 wykonanymi ze stali S355. Zwyczajowo stosujemy zbrojenie pali za pomocą profili stalowych tam, gdzie jest to możliwe, gdyż stanowi to ogromne ułatwienie wykonawcze. Chcąc przyśpieszyć wykonanie oczepu zazbroiliśmy go siatkami zgrzewanymi, stosując dozbrojenie wkładkami zbrojeniowymi tylko tam, gdzie jest to koniecznie. Chcąc zapewnić dobrą współpracę oczepu z palami wydaliśmy zbrojenie uciąglające zbrojenie pali ze zbrojeniem fundamentu.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy